Halvor Lines Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

July 10th - Jam the Stands Night/Military Night - Free Admission. Thanks to North Star Community Services & Halvor Lines.

July 29th & 30th - Monster Trucks Invade Halvor Lines Speedway!

Midsummer Night of Mayhem is returning to the Havlor Lines Speedway August 6th!

50th Annual Silver 1000/Structural Buildings Late Models Thursday September 1st - Rain date Thursday September 29th

9/1/2022 - Halvor Lines Speedway

9/1/2022 - Halvor Lines Speedway

Proctor, MN

50th Annual Silver 1000

The 50th Annual Silver 1000 presented by Accurate Auto Repair, NorthStar Community Services, Den's Auto Body, and Dirt Race Central will feature the Structural Buildings WISSOTA Late Model Challenge Series racing for a top prize of over $5,000. WISSOTA Modifieds will also be in action racing for $2,900 to win.

Draw Cutoff/Pit meeting 6:15

Classes

  • WISSOTA Late Model53 entries
    • Wissota Late Model Challenge Series
  • WISSOTA Modifieds39 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

WISSOTA Late Model

40 Laps

A Feature 1Structural Buildings Inc.

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 28 Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 1
2 3 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 1
3 11 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN 8
4 8 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 4
5 10 31T Trent Follmer Trent Follmer Brainerd, MN Brainerd, MN 5
6 1 22E Kevin Eder Kevin Eder Ashland, WI Ashland, WI -5
7 15 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 8
8 13 11D Tim McMann Tim McMann Duluth, MN Duluth, MN 5
9 7 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -2
10 24 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 14
11 4 96 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI -7
12 23 10 Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 11
13 17 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 4
14 20 11G James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI 6
15 16 54 Rick Niemi Rick Niemi Eveleth, MN Eveleth, MN 1
16 12 7C Robbie Cooper Robbie Cooper South Range, WI South Range, WI -4
17 19 17 Deven VanHouse Deven VanHouse Silver Bay, MN Silver Bay, MN 2
18 18 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI -
19 DNF 14 UPI Terry Lillo Terry Lillo Duluth, MN Duluth, MN -5
20 DNF 26 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN 6
21 DNF 22 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 1
22 DNF 6 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -16
23 DNF 5 21F Gunner Frank Gunner Frank Montrose, IA Montrose, IA -18
24 DNF 25 15* Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 1
25 DNF 9 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -16
26 DNF 21 C4 Ryan Corbett Ryan Corbett Grand Forks, ND Grand Forks, ND -5
20 Laps

B Feature 1ERMA

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 17 Deven VanHouse Deven VanHouse Silver Bay, MN Silver Bay, MN -
2 2 C4 Ryan Corbett Ryan Corbett Grand Forks, ND Grand Forks, ND -
Top 2 transfer
3 5 44S Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN 2
4 3 21 Mike Bellefeuille Mike Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -1
5 4 9 Chris Lillo Chris Lillo Duluth, MN Duluth, MN -1
6 7 28S Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 1
7 10 35 George Ledin Jr George Ledin Jr Britt, MN Britt, MN 3
8 15 54L Jayme Lautigar Jayme Lautigar Gilbert, MN Gilbert, MN 7
9 DNF 9 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN -
10 DNF 8 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -2
11 DNF 6 16 Derek Vesel Derek Vesel Hibbing, MN Hibbing, MN -5
12 DNF 16 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 4
DNS 11 79 Kevin Carlson Kevin Carlson Hermantown, MN Hermantown, MN -
DNS 12 15* Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN -
DNS 13 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN -
DNS 14 7 Harry Hanson Harry Hanson Eveleth, MN Eveleth, MN -
DNS 17 28P Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN -
20 Laps

B Feature 2Structural Buildings Inc.

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11G James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI 1
2 7 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 5
Top 2 transfer
3 6 29F Dave Flynn Dave Flynn Superior, WI Superior, WI 3
4 9 32 Max Nelson Max Nelson Milaca, MN Milaca, MN 5
5 4 21X Todd Frank Todd Frank Montrose, IA Montrose, IA -1
6 8 9M Ronnie Malecki Ronnie Malecki Duluth, MN Duluth, MN 2
7 3 17J Marcus Simonson Marcus Simonson Milltown, WI Milltown, WI -4
8 1 63 Patrick Kelley Patrick Kelley Forest Lake, MN Forest Lake, MN -7
9 DNF 18 73 Larry Fitzsimmons Larry Fitzsimmons East Bethel, MN East Bethel, MN 9
10 DNF 12 24L Aaron Lillo Aaron Lillo Proctor, MN Proctor, MN 2
11 DNF 5 42 Tim Lillo Tim Lillo Superior, WI Superior, WI -6
12 DNF 14 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN 2
DNS 10 37X Skeeter Estey Skeeter Estey Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN -
DNS 11 10 Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD -
DNS 13 173 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN -
DNS 15 1 Lukas Koski Lukas Koski New Richmond, WI New Richmond, WI -
DNS 16 75 Eric Lillo Eric Lillo Proctor, MN Proctor, MN -
DNS 17 22P Nick Panitzke Nick Panitzke Lonsdale, MN Lonsdale, MN -
12 Laps

Heat 1Joe Provo Racewear

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -
2 9 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 7
3 5 UPI Terry Lillo Terry Lillo Duluth, MN Duluth, MN 2
4 8 7C Robbie Cooper Robbie Cooper South Range, WI South Range, WI 4
5 4 17J Marcus Simonson Marcus Simonson Milltown, WI Milltown, WI -1
6 6 42 Tim Lillo Tim Lillo Superior, WI Superior, WI -
7 DNF 2 79 Kevin Carlson Kevin Carlson Hermantown, MN Hermantown, MN -5
8 DNF 7 173 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN -1
9 DNF 11 15* Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 2
DQ 3 28P Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN -
DQ 10 22P Nick Panitzke Nick Panitzke Lonsdale, MN Lonsdale, MN -
12 Laps

Heat 2AllStar Trophies and Awards

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 1
2 3 31T Trent Follmer Trent Follmer Brainerd, MN Brainerd, MN 1
3 1 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI -2
4 6 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
5 5 11G James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI -
6 7 21X Todd Frank Todd Frank Montrose, IA Montrose, IA 1
7 9 73 Larry Fitzsimmons Larry Fitzsimmons East Bethel, MN East Bethel, MN 2
8 DNF 11 35 George Ledin Jr George Ledin Jr Britt, MN Britt, MN 3
9 DNF 10 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN 1
10 DNF 4 54L Jayme Lautigar Jayme Lautigar Gilbert, MN Gilbert, MN -6
11 DNF 8 75 Eric Lillo Eric Lillo Proctor, MN Proctor, MN -3
12 Laps

Heat 3Marv's Trailer Sales

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21F Gunner Frank Gunner Frank Montrose, IA Montrose, IA 1
2 3 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN 1
3 6 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 3
4 8 11D Tim McMann Tim McMann Duluth, MN Duluth, MN 4
5 4 9 Chris Lillo Chris Lillo Duluth, MN Duluth, MN -1
6 10 17 Deven VanHouse Deven VanHouse Silver Bay, MN Silver Bay, MN 4
7 7 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
8 11 29F Dave Flynn Dave Flynn Superior, WI Superior, WI 3
9 5 9M Ronnie Malecki Ronnie Malecki Duluth, MN Duluth, MN -4
10 9 32 Max Nelson Max Nelson Milaca, MN Milaca, MN -1
11 DNF 1 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB -10
12 Laps

Heat 4Garage Tech Xtreme

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 96 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI 1
2 1 54 Rick Niemi Rick Niemi Eveleth, MN Eveleth, MN -1
3 8 28 Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 5
4 4 C4 Ryan Corbett Ryan Corbett Grand Forks, ND Grand Forks, ND -
5 5 21 Mike Bellefeuille Mike Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -
6 6 44S Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN -
7 3 28S Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -4
8 10 16 Derek Vesel Derek Vesel Hibbing, MN Hibbing, MN 2
9 7 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -2
10 DNF 9 7 Harry Hanson Harry Hanson Eveleth, MN Eveleth, MN -1
12 Laps

Heat 5Structural Buildings Inc

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 22E Kevin Eder Kevin Eder Ashland, WI Ashland, WI 1
2 8 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 6
3 5 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 2
4 3 63 Patrick Kelley Patrick Kelley Forest Lake, MN Forest Lake, MN -1
5 DNF 4 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN -1
6 DNF 6 37X Skeeter Estey Skeeter Estey Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN -
7 DNF 7 10 Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD -
8 DNF 9 24L Aaron Lillo Aaron Lillo Proctor, MN Proctor, MN 1
9 DNF 10 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN 1
10 DNF 1 1 Lukas Koski Lukas Koski New Richmond, WI New Richmond, WI -9

WISSOTA Modifieds

30 Laps

Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 33X Justin Froemming Justin Froemming Garfield, MN Garfield, MN 3
2 1 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN -1
3 12 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 9
4 7 19J Jack Rivord Jack Rivord Superior, WI Superior, WI 3
5 3 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -2
6 11 81 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI 5
7 20 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 13
8 21 22 Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI 13
9 24 10 Daniel Bargender Daniel Bargender Menomonie, WI Menomonie, WI 15
10 13 24D Duane Dale Duane Dale Hibbing, MN Hibbing, MN 3
11 6 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -5
12 19 4A Hunter Anderson Hunter Anderson Phillips, WI Phillips, WI 7
13 23 64 Kelly Checkalski Kelly Checkalski Poplar, WI Poplar, WI 10
14 18 32 Pat Cook Pat Cook Washburn, WI Washburn, WI 4
15 25 212 Mike Klippenstein Mike Klippenstein Proctor, MN Proctor, MN 10
16 16 9 John Carpenter John Carpenter Hibbing, MN Hibbing, MN -
17 DNF 26 12M Jason Miller Jason Miller Osceola, WI Osceola, WI 9
18 DNF 10 173 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN -8
19 DNF 9 95 Rick Rivord Rick Rivord Superior, WI Superior, WI -10
20 DNF 15 22S Jeff Spacek Jeff Spacek Phillips, WI Phillips, WI -5
21 DNF 2 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -19
22 DNF 14 1L Donnie Lofdahl Donnie Lofdahl Duluth, MN Duluth, MN -8
23 DNF 22 55W Jeffrey Wood Jeffrey Wood Chisholm, MN Chisholm, MN -1
24 DNF 17 9Z Zeke McKenzie Zeke McKenzie Claypool, IN Claypool, IN -7
25 DNF 8 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -17
26 DNF 5 9K Billy Kendall III Billy Kendall III Walker, MN Walker, MN -21
10 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 22 Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI 1
2 1 64 Kelly Checkalski Kelly Checkalski Poplar, WI Poplar, WI -1
Top 2 transfer
3 5 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 2
4 6 99 Mark Kangas Mark Kangas Eveleth, MN Eveleth, MN 2
5 10 12P Brandon Pelepetz Brandon Pelepetz Emo, ON Emo, ON 5
6 3 12M Jason Miller Jason Miller Osceola, WI Osceola, WI -3
7 DNF 4 2 Todd Gehl Todd Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI -3
8 DNF 7 98 Al Uotinen Al Uotinen Superior, WI Superior, WI -1
9 DNF 9 24JR Jeffrey Lien Jr Jeffrey Lien Jr Mora, MN Mora, MN -
DNS 8 37 Kelly Estey Kelly Estey Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN -
10 Laps

B Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 55W Jeffrey Wood Jeffrey Wood Chisholm, MN Chisholm, MN 1
2 3 10 Daniel Bargender Daniel Bargender Menomonie, WI Menomonie, WI 1
Top 2 transfer
3 1 212 Mike Klippenstein Mike Klippenstein Proctor, MN Proctor, MN -2
4 4 17 Michael Procopio Michael Procopio Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
5 5 7XJR Marcus Dunbar Marcus Dunbar Marenisco, MI Marenisco, MI -
6 DNF 6 21D Cory Sersha Cory Sersha Eveleth, MN Eveleth, MN -
DNS 7 37X Skeeter Estey Skeeter Estey Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN -
DNS 8 99S Brody Strachan Brody Strachan Devlin, ON Devlin, ON -
DNS 9 20 Denny Cutsforth Denny Cutsforth Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
2 5 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN 3
3 8 95 Rick Rivord Rick Rivord Superior, WI Superior, WI 5
4 9 24D Duane Dale Duane Dale Hibbing, MN Hibbing, MN 5
5 4 9Z Zeke McKenzie Zeke McKenzie Claypool, IN Claypool, IN -1
Top 5 transfer
6 10 64 Kelly Checkalski Kelly Checkalski Poplar, WI Poplar, WI 4
7 3 12M Jason Miller Jason Miller Osceola, WI Osceola, WI -4
8 7 17 Michael Procopio Michael Procopio Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -1
9 DNF 6 98 Al Uotinen Al Uotinen Superior, WI Superior, WI -3
10 DNF 2 24JR Jeffrey Lien Jr Jeffrey Lien Jr Mora, MN Mora, MN -8
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 2
2 5 9K Billy Kendall III Billy Kendall III Walker, MN Walker, MN 3
3 10 173 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN 7
4 2 1L Donnie Lofdahl Donnie Lofdahl Duluth, MN Duluth, MN -2
5 9 32 Pat Cook Pat Cook Washburn, WI Washburn, WI 4
Top 5 transfer
6 4 212 Mike Klippenstein Mike Klippenstein Proctor, MN Proctor, MN -2
7 DNF 7 7XJR Marcus Dunbar Marcus Dunbar Marenisco, MI Marenisco, MI -
8 DNF 1 99 Mark Kangas Mark Kangas Eveleth, MN Eveleth, MN -7
9 DNF 8 37X Skeeter Estey Skeeter Estey Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN -1
DNS 6 20 Denny Cutsforth Denny Cutsforth Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN 1
2 1 19J Jack Rivord Jack Rivord Superior, WI Superior, WI -1
3 9 81 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI 6
4 5 22S Jeff Spacek Jeff Spacek Phillips, WI Phillips, WI 1
5 10 4A Hunter Anderson Hunter Anderson Phillips, WI Phillips, WI 5
Top 5 transfer
6 6 22 Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI -
7 7 10 Daniel Bargender Daniel Bargender Menomonie, WI Menomonie, WI -
8 8 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI -
9 DNF 4 37 Kelly Estey Kelly Estey Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN -5
DQ 3 12P Brandon Pelepetz Brandon Pelepetz Emo, ON Emo, ON -
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 2
2 1 33X Justin Froemming Justin Froemming Garfield, MN Garfield, MN -1
3 8 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 5
4 4 9 John Carpenter John Carpenter Hibbing, MN Hibbing, MN -
5 5 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN -
Top 5 transfer
6 9 55W Jeffrey Wood Jeffrey Wood Chisholm, MN Chisholm, MN 3
7 6 2 Todd Gehl Todd Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI -1
8 DNF 2 21D Cory Sersha Cory Sersha Eveleth, MN Eveleth, MN -6
9 DNF 7 99S Brody Strachan Brody Strachan Devlin, ON Devlin, ON -2

Latest Photos

Latest Videos

Arrowhead
BB Market
Bears Tire
Bernicks
Bullyvan RV
Caywood Oil
Dens Auto Body
Dirt Central
DM Auto Glass
Duke Boys
Fastlane
First National
Halvor
Hartels
Holiday
Interstate Batteries
JDi Signs
Melansons Repair
Miller Lite
Nascar Towing
Northern Fitness
Pepsi
Proctor Collision
RJ Sport and Cycle
Rock Auto
Stokkes
Sunrise
Super One
Visit Proctor
Zenith Auto Glass
Accurate Auto Repair
North Star Community
SCS Industries